ΕΠΣ Ξάνθης: Η σύνοψη των αγώνων του Σαββατοκύριακου

23 γκολ πρόσφερε η 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α! ΕΠΣ το Σάββατο. Μεγάλη νίκη που αναπτερώνει τις ελπίδες για τον Ορφέα στις καθυστερήσεις επί του πρωτοπόρου Ηρακλή Ζυγού στο γήπεδο της Γενισέας. Ένα αποτέλεσμα που χαροποίησε όμως και τους Π. Μελά (1-3 στο Δροσερό) και ΑΟ Βιστωνίδας (4-0 τον Ατρόμητο) που εκμεταλλεύτηκαν την απώλεια βαθμών του πρώτου Ηρακλή και “κοιτάζουν” την προσπέραση μέσω των αγώνων που χρωστούν.

Το σκορ της ημέρας σημείωσε ο Απόλλωνας με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Χρήστο Μαρκοσιάν να φτάνει τα 20 γκολ, ενώ με ντόρτια ήταν οι νίκες του ΑΟ Βιστωνίδας επί του Ατρόμητου και της ΑΠΟΞ επί της Αναγέννησης. Εκτός από το ντέρμπι, στο τέλος κρίθηκε η αναμέτρηση δύο ανταγωνιστικών ομάδων που έβγαλαν πολλές ευκαιρίες στο γήπεδο της Λεύκης. Η Ελπίδα τελικά, στο 95′ ήταν αυτή όμως που πήρε τους βαθμούς κερδίζοντας την μαχητική Ασπίδα με 2 κεφαλιές.

15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΞΑΝΘΗΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΛΕΥΚΟΠΕΤΡΑΣ 6-0
17′ Κυριαζίδης 1-0, 23′ Σαΐπογλου 2-0, 39′ Κυριαζίδης 3-0, 65′, 73′ (π), 75′ Μαρκοσιάν Χρ. 6-0

ΗΡΑΚΛΗΣ ΖΥΓΟΥ – ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ 0-1
96′ Μπογιατζίδης 0-1

ΑΟ ΒΙΣΤΩΝΙΔΑΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΧΡΥΣΑΣ 4-0
21′ Κιολεΐδης 1-0, 29′ Σαμαράς 2-0, 38′ Μπουτζικούδης 3-0, 68′ Μετεντζίδης (π.) 4-0

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΔΡΟΣΕΡΟΥ – Π. ΜΕΛΑΣ 1-3
44′ Μουστάκης 0-1, 45′ Αλή Μπαρή 1-1, 72′ Σεβδίλης Ν. 1-2, 87′ Στεπανιάν 1-3

Α.ΠΟ.Ξ. – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑΣ 4-1
31′ Καραμπατζάκης 1-0, 55′ Δουγανικιώτης 2-0, 75′ Καραπαντζίδης 3-0, 89′ Κοτζακελίνης Δ. 3-1, 90′ Νικάκης 4-1

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ – ΕΛΠΙΔΑ ΓΕΝΙΣΕΑΣ 1-2
35′ Παππάς Σπ. 1-0, 41′ Ευθυμιάδης Μ. 1-1, 95′ Αρβανιτίδης 1-2

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑΣ – ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ

Στη Β1 ΕΠΣ ο ΑΟΞ κέρδισε τον Άρη Πετεινού Β’ με τη μικρότερη δυνατή διαφορά αφού βρήκε σθεναρή αντίσταση από τους γηπεδούχους. Η 15η σερί νίκη του ήρθε με πέναλτι στο 84′ στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία το Σάββατο. Στα παιχνίδια της Κυριακής είχαμε τρεις ισοπαλίες με διαφορετικά σκορ, με τα Σήμαντρα να μην σκοράρουν για 2ο μόλις παιχνίδι φέτος στο τελικό 0-0 με τον Απόλλωνα. Το 1-1 βγήκε στην Κοτύλη με τους γηπεδούχους να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα, ενώ διπλό έβγαλαν Άτλας Σελίνου (σταθερά στην 2η θέση) και ΑΠΟΞ Ραιδεστός. Ο πρώτος επί της Ασπίδας Β’ στη Λεύκη και η ο δεύτερος στη Σταυρούπολης εκεί όπου το πραγματικό κέρδος μετά από ένα γεμάτο παιχνίδι με 5 γκολ και ανατροπές ήταν η αξιέπαινη κίνηση προσφοράς (συγκεντρώθηκαν χρήματα για την μάχη κατά του Παιδικού καρκίνου).

Β1 ΕΠΣ: 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ Β’ – ΑΟ ΞΑΝΘΗ 0-1
84′ Κιαχίδης (π.) 0-1

ΔΟΞΑ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ – Α.ΠΟ.Ξ. ΡΑΙΔΕΣΤΟΣ 2-3
40′ Σαρατζής (π) 0-1, 50′ Γιαβρίδης 1-1, 57΄Γιαβρίδης (π.) 2-1, 70′ Παπαδόπουλος 2-2, 83′ αυτογκόλ 2-3

ΚΟΤΥΛΗ – ΑΟ ΒΙΣΤΩΝΙΔΑΣ Β’ 1-1
38′ Χράντας 0-1, 60′ Σαρή Χιλμή 1-1

ΑΟ ΣΗΜΑΝΤΡΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΛΥΣΙΤΟΥ 0-0

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ Β’ – ΑΤΛΑΣ ΣΕΛΙΝΟΥ 0-2
33′ Ντόκο 0-1, 69′ Τσακυρίδης 0-2

ΕΧΙΝΟΣ ΣΠΟΡ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΙΜΜΕΡΙΩΝ 2-2
15′ – 1-0, 42′ Σοφτά Χιλμή (π.) 1-1, 65′ Χατζηχασάνογλου Εγιούπ 2-1, 82′ Μπαντάκ Μεμέτ 2-2

Ρεπό: ΕΧΙΝΟΣ ΣΠΟΡ

Στη Β2 ΕΠΣ το πρωινό της Κυριακής είχαμε τέσσερα παιχνίδια. Ο ΑΟ Μύκης με πρόσωπο του αγώνα τον Κιουρτ Αϊκούτ, σημείωσε τη νίκη της αγωνιστικής αφού σταμάτησε το σερί των 14ων διαδοχικών νικών της Κεντητής μετά από ένα ματς με 7 γκολ. Ταυτόχρονα ο Κεραυνός με το 0-3 επί του Ηρακλή Β’ έχει δικαίωμα στην κορυφή (με το παιχνίδι λιγότερο) απέχοντας μόλις 3 βαθμούς και όντας καλύτερος στην ισοβαθμία. Από κοντά και η Αναγέννηση που κέρδισε χωρίς να αγωνιστεί, ενώ η Θύελλα Μαγγάνων κέρδισε για πρώτη φορά φέτος (η άλλη νίκη της με την Κεσσάνη που έχει αποχωρήσει) στο γήπεδο με το 4-2 επί του Απόλλωνα που σκόραρε στο φινάλε. Τέλος στην Κυψέλη, με τοπ σκόρερ τον Πουρναράκη οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη απέναντι στην Δόξα που πάλεψε μέχρι το τέλος για τον βαθμό. Ρεπό είχε ο Ορφέας Β’, ενώ αναβλήθηκε λόγω σχολικών εκδρομών το παιχνίδι του Νέστου με την ΑΠΟΞ Β’.

Β2 ΕΠΣ: 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΘΥΕΛΛΑ ΜΑΓΓΑΝΩΝ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΙΟΜΗΔΕΙΑΣ 4-2
25′ Στεργιανίδης 1-0, 56′ Κιοσσές Γ. 2-0, 83′ Κιοσσές Δ. 3-0, 87′ Κυριακίδης (π.) 3-1, 90′ Στεργιανίδης 4-1, 92′ Αλή Οσμάν 4-2

ΗΡΑΚΛΗΣ ΖΥΓΟΥ Β’  – ΚΕΡΑΥΝΟΣ Π. ΚΑΤΡΑΜΙΟΥ 0-3
8′ Κουρού Αρντ., 60′ Εμίνογλου Εμ., 90+’ Εμίνογλου Εμ. 0-3

ΝΕΣΤΟΣ ΚΥΡΝΟΥ – Α.ΠΟ.Ξ. Β’ ΑΝΑΒΟΛΗ

ΑΟ ΜΥΚΗΣ – ΚΕΝΤΗΤΗ 4-3
5′ Κιουρτ Αϊκούτ 1-0, 44′ Κιούρτ Ακ. (π) 2-0, 45′ Ισμέτογλου Ισμ. 2-1, 54′ Κιούρτ Αϊκούτ 3-1, 81′ Χουσεΐνογλου Μπ. 3-2, 82′ Κιουρτ Αϊκούτ 4-2, 93′ Αλατζά Ταϊφούν 4-3

ΑΕΚ ΚΥΨΕΛΗΣ – ΔΟΞΑ ΜΥΡΩΔΑΤΟΥ 3-2
12′ Ευφραιμίδης Κ. 1-0, 19′ Πουρναράκης Δ. (π) 2-0, 47′ Δεληγιάννης Δ. 2-1 50′ Πουρναράκης Δ. 3-1, 75′ Τσακαλάκης 3-2

ΚΕΣΣΑΝΗ ΕΡΑΣΜΙΟΥ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Π. ΧΡ. α.α. 0-3

ΡΕΠΟ: ΟΡΦΕΑΣ Ξ. Β’