ΕΠΣ Ξάνθης: Ο “καθρέφτης” της 2ης αγωνιστικής

Το Σάββατο το απόγευμα ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α! ΕΠΣ Ξάνθης. ΑΟ Ξάνθης, Άρης Πετεινού, Ασπίδα Ξάνθης και Π. Μελάς συνέχισαν με νίκες κάνοντας το 2Χ2 και είναι στην πρώτη θέση.

Νέο μεγάλο σκορ για τον περσινό πρωταθλητή που έφτασε τον δείκτη στο 0-6 επί της Κεντητής, ενώ ο ΑΟΞ βρήκε σθεναρή αντίσταση από την Αναγέννηση κερδίζοντάς την τελικά με 0-1.

Τη νίκη της ημέρας και μάλιστα με μεγάλο σκορ σε παιχνίδι που είχε ένταση στο τέλος, πήρε ο Άρης Πετεινού που σημειώνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο πέρασε με 1-4 από την έδρα του Ορφέα.

Ο Μέμτσας ήταν ο παίκτης που “υπέγραψε” το δεύτερο σερί διπλό της Ασπίδας του Νίκου Χατζηπαρασκευά, μετά το 0-1 στο Αμοιρίδειο, σε ένα παιχνίδι που επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Μαστανιάδη. Ένας νέος τραυματισμός, ο τρίτος σοβαρός – όπως φαίνεται – μέσα σε δύο εβδομάδες που θα πρέπει να προβληματίσει ομάδες, παίκτες και διοργανώτρια.

Η πρώτη ισοπαλία του πρωταθλήματος ήρθε στις καθυστερήσεις στη Γενισέα με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αλή Μπαρή με τον Φίλιππο να ισοφαρίζει το γκολ του Κομαχίδη της Ελπίδας, στο τελευταίο παιχνίδι του Κώστα Τερζανίδη στον πάγκο των γηπεδούχων.

Στα χαρακτηριστικά του πρωταθλήματος το… κοντράστ των δύο ομάδων που ανέβηκαν φέτος κατηγορία με τον ΑΟΞ να είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει δεχθεί γκολ και την Κεντητή να είναι η μοναδική που ακόμη δεν έχει σκοράρει.

Α! ΕΠΣ // 2η αγωνιστική

ΕΛΠΙΔΑ ΓΕΝΙΣΕΑΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΔΡΟΣΕΡΟΥ 1-1
Διαιτητές: Εμίνογλου (Ασικίδης – Τσίκας)
Τα γκολ: 26′ Κομαχίδης 1-0, 90+’ Αλή Μπαρή (π.) 1-1

ΑΟ ΒΙΣΤΩΝΙΔΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΖΥΓΟΥ 1-3
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ. (Δανδανόπουλος – Καραλευθέρης)
Τα γκολ: 19′ Κουρτίδης 0-1, 21′ Μπουμπούκης 1-1, 60′ Τσαπατώλης 1-2, 65′  Τσαπατώλης 1-3

ΚΕΝΤΗΤΗ – Π. ΜΕΛΑΣ ΚΟΥΤΣΟΥ 0-6
Διαιτητές: Ουζουνίδης (Οτουζμπίρ – Κρυσταλλίδου)
Τα γκολ: 22′ Αλή Ερτορούλ 0-1, 28′ Μοσχίδης 0-2, 53′ Τυριάκης Χρ 0-3, 60′ Ευθυμιάδης Μ. 0-4, 77′ Τυριάκης Χρ. 0-5, 81′ Τυριάκης Χρ. (π) 0-6

Α.ΠΟ.Ξ. – ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 0-1
Διαιτητές: Φεράτογλου (Σαββόγλου – Παπαδόπουλος Δ.)
Το γκολ: 23′ Μέμτσας 0-1

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ – ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ 1-4
Διαιτητές: Δρακίδης (Ταρινίδης – Γκώγος)
Τα γκολ: 30′ Τσέκος 0-1, 38′ Κεραμιτσής 0-2,  48′ Ξαντινίδης 1-2,  64′ Μελισσόπουλος 1-3, 83′ Παπαδόπουλος 1-4

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑΣ – ΑΟ ΞΑΝΘΗ 0-1
Διαιτητές: Κτίστης (Κουτσογιάννης – Ξυδιάς)
Το γκολ: 40′ Λαζαρίδης 0-1