Γ! ΕΘΝΙΚΗ: Με το… δεξί μπήκε ο Άρης Αβάτου στην 8η σερί παρουσία του στην κατηγορία – Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας

Ένα γκολ και δύο δοκάρια και τρεις βαθμοί, στο… ανέβασμα της απόδοσής του
στο β’ μέρος του αγώνα με τον ΑΟ Χανιώτη

Εντυπωσιακός ήταν ο Άρης Αβάτου στην πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα της Γ! Εθνικής με την εμφάνισή του στο δεύτερο – κυρίως – μέρος του αγώνα. Μετά το “λευκό” πρώτο ημίχρονο στο οποίο είχε 4 χαμένες ευκαιρίες απέναντι σε ένα σουτ των φιλοξενούμενων, στην επανάληψη σκόραρε στο ξεκίνημα με τον Θεολόγου (54′) κι από εκεί και μετά όχι μόνο διαχειρίστηκε την εξέλιξη του αγώνα, αλλά αν ήταν και πιο τυχερός στην τελική φάση θα μπορούσε να είχε φτάσει σε έναν θρίαμβο με μεγαλύτερο σκορ. Έτσι μετά τις καλές του εμφανίσεις στο Κύπελλο Ελλάδας, ο Άρης θα λέγαμε ότι εξαργύρωσε την συνολική εκείνη προσπάθειά του και παρουσιάστηκε αποφασιστικός για τη νίκη έχοντας και δύο δοκάρια, αναφέρει το xanthi-sport.gr

Στο α’ μέρος στο 12′ το σουτ του Τοπούζη πέρασε άουτ από καλή θέση, ενώ στο 24′ ο προωθημένος Χατζητερζόγλου δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και η ευκαιρία χάθηκε. Στο 29′ ο Γκιορτζίνης έκανε το σουτ που είχε προϋποθέσεις, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο, ενώ στο 43′ μετά από φάουλ του Τσάπαρη, η προσπάθεια του Πιτσώλη από κοντά ήταν άστοχη στην πιο μεγάλη χαμένη ευκαιρία του α’ μέρους. Στο επόμενο λεπτό μάλιστα μετά από προσπάθεια του Αναγνωστόπουλου, ο Βαφειάδης από κοντά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Κουτζαβασίλη.

Στο 49′ το σουτ του Μετάι ήταν άστοχο, ενώ 54′ ο Αναγνωστόπουλος εμβόλισε από αριστερά την άμυνα των φιλοξενούμενων και ο Θεολόγου από κοντά έκανε το 1-0. Στο 56′ το σουτ του Βαφειάδη μπλόκαρε ο τερματοφύλακας, ενώ οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν για το Άρη. Στο 57′ ο Αναγνωστόπουλος και ο Γκιορτζίνης απείλησαν, στο 68′ δοκάρι είχε ο Βαφειάδης σε μία εξαιρετική έμπνευση από πλάγια θέση, ενώ στο 90′ ο Άρης είχε διπλή ευκαιρία με σουτ που κόντραραν σε αμυνόμενους. Στο 95′ μάλιστα ο Χατζητερζόγλου είχε δοκάρι με φάουλ από το… κέντρο και κάπου εκεί τελείωσε και η ιδανική πρεμιέρα για την Ξανθιώτικη ομάδα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Γκαϊτατζής (Χατζηνάκος – Παστιάδης) της ΕΠΣ Δράμας.

ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ (Μπεδρελής): Νταφόπουλος, Πιτσόλης, Βουλγαρίδης (81′ Μανίσογλου), Κουτσούμπας, Χατζητερζόγλου, Βασιλάκης, Τσάπαρης, Γκιορτζίνης (63′ Κοντογιαννίδης), Αναγνωστόπουλος Π., Βαφειάδης (89′ Μαραγκός), Θεολόγου.

ΑΟ ΧΑΝΙΩΤΗΣ (Παντζιαράς): Κουτζαβασίλης, Τσέρα, Κουτσικοβαγγέλης (74′ Τσιρλίδης), Κόμνος (57′ Μπουλγκουρίδης), Κεχαγιάς, Φράγκος, Σταυρόπουλος (68′ Ευαγγέλου), Αθανασιάδης (71′ Πέλκας), Μετάι, Τοπούζης, Ράντζα.