NL2: Ασπίδα – Ιωνικός 71-63

Μετά το Ρούπελ και την Αγ. Βαρβάρα ήταν η σειρά του μέχρι σήμερα αήττητου Ιωνικού Διαβατών να υποστεί την ήττα, στο κλειστό του Ευμοίρου από την Ασπίδα! Η Ξανθιώτικη ομάδα μετά την παρένθεση της περασμένης Τετάρτης και την ήττα στο Κορδελιό από τον Όλυμπο, επέστρεψε άμεσα στα νικηφόρα αποτελέσματα και μάλιστα επί ενός δυνατού αντιπάλου με 71-63!

Οι γηπεδούχοι από το πρώτο δεκάλεπτο πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και με “σφιχτή” άμυνα κράτησαν στους μόλις 9 πόντους την κορυφαία επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο και με την βοήθεια του κόσμου τους πήραν διαφορά 13ών πόντων με το επιμέρους 20-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στο τέλος του 3ου δεκάλεπτου ήταν μπροστά με 23 πόντους!

Τα 10λεπτα: 17-9, 37-24, 59-36, 71-63

Ασπίδα Ξάνθης (Δώδος – Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 22, Στουρνάρας 8, Παυλάκης 6, Κρστιτς 6, Παπανικολάου , Μπιλιούρης 4, Σαββουλίδης 14 (3), Παπαϊωάννου, Κάλφας 9 (3), Ρούμογλου 2, Παναγιωτόπουλος, Φιλιππίδης.

Ιωνικός Ιωνίας (Γουλτίδης – Γκούμας): Περιστεράκης 9 (1), Αντωνιάδης 7, Βενετίδης 9 (1), Λύτας 3(1), Ζωγράφος 7, Σκουλαριώτης 4, Δημητριάδης 13, Σαρακατσάνος, Αχτσής 9, Βαϊράμης 2.