Σούπερ… ρεβάνς για Άρη Αβάτου, νέα νίκη με Πασχαλάκη για Ορφέα στην 23η αγωνιστική

Σπουδαίες επιτυχίες για τον Άρη Αβάτου και τον Ορφέα Ξάνθης στην 23η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Γ! Εθνικής.

Στη Θέρμη ο Άρης Αβάτου προηγήθηκε στο 25′ με τον Παναγιώτη Αναγνωστόπουλο, έκανε το 0-2 με τον Θανάση Γκαρνέτα, μείωσε ο Θερμαϊκός στο 85′ με τον Θανάση Δεινόπαπα αλλά στο φινάλε ο Ευθύμης Τσάπαρης διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Με τον τρόπο αυτό η ομάδα του Κώστα Μπεδρελή πήρε και την ρεβάνς για το 0-1 στη Φελώνη στον α’ γύρο (φωτό).

Στο γήπεδο του ΑΟΞ, ο Ορφέας Ξάνθης πήρε από… νωρίς τη νίκη! Στο 3ο λεπτό ο Χρήστος Πασχαλάκης, με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0 σε ένα αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος κόντρα στον Βύρωνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια, το ένα με πέναλτι (16′ πέναλτι, 61′ κεφαλιά) και ευκαιρίες για να σημειώσουν τουλάχιστον το γκολ της ισοφάρισης με τον Ορφέα να έχει καλές προσπάθειες προς το τέλος με τον σκόρερ του και τον Τορομανίδη τα σουτ των οποίων απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

Ο Χρήστος Πασχαλάκης λίγο πριν ανοίξει το σκορ στο 3′ λεπτό

Τη νίκη της αγωνιστικής – και ίσως του πρωταθλήματος – πέτυχε η Καβάλα με ανατροπή επί του Καμπανιακού. Η ομάδα του Ηλία Σαπάνη προηγήθηκε με τον Σαρβανίδη στο 33′ αλλά με Ιορδανίδη (40′) και Καρακώστα (85′) κράτησε τα… καλύτερα για το τέλος των δύο ημιχρόνων, φτάνοντας σε μία ανατροπή που ίσως της δώσει και το πρωτάθλημα. Γιατί αυτή τη στιγμή έχει το πλεονέκτημα του αγώνα λιγότερου από τον Καμπανιακό που δεν έχει κάνει το ρεπό του.

Στο Παραλίμνιο ο Αντώνης Ράνος με το 2ο φετινό του γκολ έκανε το 0-1 για το Νέστο στο 30′, ενώ ο αρχηγός του Απόλλωνα Κουτζαβασίλης ισοφάρισε σε 1-1 στο 41′. Με την έναρξη της επανάληψης ο Κοσμάς Γκέκας επέστρεψε μετά από 8 αγωνιστικές στα γκολ δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στον Απόλλωνα, αλλά ο 20χρονος Σέρβος Γιάνκοβιτς λίγο αργότερα (54′) ισοφάρισε στο τελικό 2-2 διατηρώντας το αήττητο του Νέστου στο 2023.

Υπόθεση πεντάλεπτου ήταν η νίκη των γηπεδούχων στη Δράμα. Με τον Παυλίδη να σημειώνει άλλα δύο γκολ φτάνοντας τα 17 στο φετινό πρωτάθλημα, ο Πανδραμαϊκός επικράτησε με 2-0 επί της Αλεξανδρούπολης σε μία σημαντική επιτυχία. Τα γκολ σημειώθηκαν σε διάστημα πέντε λεπτών στην επανάληψη (68′, 72′).

Χωρίς γκολ το παιχνίδι του Ποσειδώνα Ν. Μηχανιώνας και του Αγροτικού Αστέρα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες.

Με το πέναλτι του Κόντου και γκολ στο (80′) του Κυριακίδη η Δόξα πέρασε νικηφόρα από την Κομοτηνή επικρατώντας του Πανθρακικού (1-2) που είχε μειώσει στο 83′ με κεφαλιά του Στοΐνοβιτς