Τελικός Κ-16: Στις καθυστερήσεις χάθηκε ο τίτλος – Μεγάλη και εξαιρετική η φετινή πορεία της ΕΠΣ Ξάνθης

Διέγραψε μία εξαιρετική πορεία μέχρι φτάνοντας στον μεγάλο τελικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κ-16 η ΕΠΣ Ξάνθης αλλά στην τελευταία φάση του αγώνα δέχθηκε το γκολ που έκρινε και τον τίτλο. Η ΕΠΣ Δωδεκανήσου με αυτογκόλ έκανε το 2-1 στις καθυστερήσεις και πανηγύρισε την πρωτιά, αφήνοντας πικραμένους τους τυπικά φιλοξενούμενους στο γήπεδο Καλυβιών της Λαμίας που πάντως κέρδισαν την αναγνώριση και το χειροκρότημα για την συνολική τους προσπάθεια. Άλλωστε για να φτάσουν μέχρι το κορυφαίο παιχνίδι πέταξαν εκτός θεσμού ομάδες… παραδοσιακές όπως η ΕΠΣ Μακεδονίας και η ΕΠΣ Αθηνών…

Στο 25′ είχε δοκάρι με σουτ ο Μπιζάνης και μία εκτέλεση κόρνερ στο 32′ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο 29′ για την Ξάνθη είχε ένα καλό σουτ ο Χριστοδούλου και στο 41′ ο Αβραμίδης ενώ στο 60′ ο Χριστοδούλου έκλεψε την μπάλα από τον τερματοφύλακα αλλά ο διαιτητής σταμάτησε με φάουλ τη φάση, στο 78′ και το 84′ τις κορυφαίες ευκαιρίες με Χριστοδούλου και Αποστολίδη (σουτ άουτ από κοντινές θέσεις). Στην δεύτερη μάλιστα με τον Αποστολίδη ζητήθηκε και πέναλτι.

Η ΕΠΣ Δωδεκανήσου δεν ήταν το ίδιο απειλητική (άλλες τρεις ευκαιρίες πέρα από τα γκολ), αλλά εκμεταλλεύτηκε σχεδόν στο έπακρο τις στιγμές της. Είχε ανοίξει το σκορ στο 54′ με τον Καγιά (κεφαλιά μετά από φάουλ) και με το αυτογκόλ (κεφαλιά) του Δροσόπουλου στην τελευταία φάση μετά το κόρνερ – που αμφισβητήθηκε – του Ψαρρή έκανε το τελικό 1-1.

ΕΠΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ (Γ. Τριχιάς): Ποβάζνι, Καρασάββας (46′ Καματερός), Χύσα Κ., Καγιάς, Καρνέζος, Πούπας, Σταφυλαράκης (85′ Καμπούρης), Λουιζάκης, Χύσα Λ. (82′ Παπαμανώλης), Παπαχαραλάμπους (62′ Ψαρρής), Κρητικός (62′ Λεκάκης).

ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ (Τ. Κουτρουλός): Κουρτίδης, Καρβουνίδης (61′ Δροσόπουλος), Μπαλάσης, Κερεμιτσής, Δρόσος, Μπιζάνης (61΄Αλεξιάδης), Μπογιατζόπουλος, Φάκας (61′ Τονικίδης), Καπζά (46′ Αποστολίδης), Αβραμίδης (81′ Κωνσταντινίδης), Χριστοδούλου.